Pewna firma, zatrudniająca pracowników w Wielichowie zauważyła spadek efektywności wykonywanej pracy. Początkowo kierownik zarządzający, starał się dostrzec przyczynę tak niepokojącego stanu rzeczy w wypaleniu zawodowym, lub nawet w zwykłym lenistwie. Szybko jednak wyeliminował obie przyczyny, które łatwo było zweryfikować. Po konsultacji z Kierownikiem ds. HR doszedł do wniosku, że przyczyna może leżeć w kwestiach zaniedbania zadowolenia pracowników.
Okazało się bowiem, że do tej pory nikt nie zapytał pracowników, jak im się pracuje, co im się podoba w organizacji, a co według nich można zmienić, żeby lepiej wykonywało im się codzienne obowiązki. Może chodzić czasami o dość prozaiczne rzeczy, takie jak: niewygodne krzesło, zbyt jasne oświetlenie czy niezbyt komfortowo ustawione biurko. Czasami spadek motywacji do wykonywania pracy może wynikać ze zbyt nużącego zajęcia.
System pracy w obserwowanym zespole, polegał na tym, że jednego dnia wykonuje się jedną powtarzalną czynność. Doprowadzało to do znużenia i zmniejszenia efektywności pracy. W tym wypadku okazało się, że zakres zadań na danym stanowisku pracy zawierał wiele różnych czynności. Zdaniem pracowników wystarczyło wprowadzić wiele działań w ciągu jednego dnia pracy, zamiast skupić się na wykonywaniu tylko jednej czynności. Po wprowadzeniu zmiany, dzięki urozmaiceniu czynności wykonywanych w każdym dniu, poziom zaangażowania znacząco się podniósł. Jak się okazało, lekka modyfikacja w tym zakresie sprawiła, że praca była wykonywana ze znacznie wyższą efektywnością. Dzięki zadowoleniu pracowników, wymierne korzyści odniósł również pracodawca w Wielichowie.