Nadeszły w końcu czasy, kiedy pracownikom będzie lepiej się żyło. Więcej ofert pracy w Wysokiej, wyższe pensje i lepszy standard życia brzmią obiecująco. Jeszcze do niedawna pozytywna sytuacja na rynku pracy wydawała się występować jedynie w największych miastach Polski. Jednak sytuacja poprawiła się również w tych mniej rozwiniętych miejscowościach.
Rynek pracownika występujący nawet w niewielkich miejscowościach może wynikać z tego, że pewna część mieszkańców niewielkich miast wyjechała do tych większych w celu znalezienia lepiej płatnej pracy, przez co zwolniły się miejsca pracy w mniej rozwiniętych regionach.
Kolejna kwestia dotyczy faktu, że pracodawcom coraz trudniej o znalezienie odpowiednich pracowników. Często zmuszeni są do publikowania ogłoszeń o pracę na całą Polskę z informacją o oferowanym pakiecie relokacyjnym. Jeśli taka operacja nie zadziała, pracodawcy są skłonni podkupić pracowników z innych firm – oczywiście za pośrednictwem zewnętrznych firm headhunterskich.
Na deficyt pracowników na rynku pracy może mieć wpływ również reforma emerytalna, która ma wejść 1 października 2017 roku. Zgodnie z nią wiek emerytalny kobiet ma wynieść 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Wszystkie branże, w których największą część osób zatrudnionych stanowią osoby starsze, mogą mieć problemy z zapełnianiem wakatów. Dlatego spora część firm już teraz pracuje nad programami dedykowanymi osobom starszym.