Od czego zależy rozwój firmy? Dlaczego niektóre organizacje wprowadzają innowacje, które są źródłem zysków, a u innych firm rejestruje się stagnację, a nawet gorszą pozycję na rynku? Co napędza przedsiębiorstwo do stawania się lepszą i bardziej nowoczesną organizacją?
Nie od dziś wiadomo, że co dwie głowy to nie jedna. Wielu pracodawców w Sompolnie zdecydowało się na utworzenie zespołów projektowych. Powód jest dość oczywisty – w grupie łatwiej rozwiązać każde zadanie. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy dzielą się między sobą wiedzą. Rzadko jest bowiem, tak, że jedna osoba posiada całą wiedzę w danej dziedzinie. Jeden członek zespołu może być lepszy w jednej dziedzinie, mocna strona innego pracownika będzie odnosiła się do całkowicie innego obszaru.
To dzięki dzieleniu się wiedzą oraz pozyskanymi informacjami, zespół rośnie w siłę, której nigdy nie osiągnęłaby pojedyncza osoba. Praktyka dzielenia się wiedzą wiąże się z szeregiem korzyści dla zespołu i całej organizacji, m.in.:
- zadania wykonywane są sprawniej i szybciej
- panuje miła i przyjazna atmosfera
- pracownicy szczególnie wyróżniający się, mają szansę na awans
- możliwość samorealizacji, dzięki stawaniu się mentorem
- każdy pracownik jest mądrzejszy.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że otrzymanie wiedzy to jedno, a skorzystanie z niej to drugie. Osoba która znalazła zastosowanie do pewnych informacji w praktyce zadań zawodowych, powinna podzielić się również tym zakresem wiedzy ze wszystkimi członkami zespołu. Właśnie wtedy wiedza w połączeniu z praktyką będzie miała najsilniejszą moc.