Gniezno, chociaż jest byłą stolicą Polski, to nie znajduje się w czołówce największych miast województwa wielkopolskiego. Jest dopiero na szóstej pozycji po Ostrowie Wielkopolskim i przed Lesznem. Liczba mieszkańców Gniezna to około 70 tysięcy osób. Do miasta przybywa również sporo studentów, bowiem w Gnieźnie znajduje się kilka uczelni wyższych. Jest to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie (jednostka pozawydziałowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Studenci mogą korzystać z zakwaterowania w akademikach i w mieszkaniach studenckich.
Bardzo dużo ofert pracy w portalach ogłoszeniami o pracę dotyczą zatrudnienia pracowników w sektorze budowlanym. Poszukiwany są stolarze, brukarze, pomocnicy budowlani, a także monterzy wentylacji.
Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie proponuje różne formy aktywizacji osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Jest to pomoc w poszukiwaniu pracy, szkolenia i inne kursy, dające kwalifikacje do wykonywania poszczególnych zawodów, a także staże, przygotowanie zawodowe osób dorosłych, prace inwentaryzacyjne, roboty społeczne oraz bony. Zróżnicowana forma pomocy sprawia, że bezrobocie w Gnieźnie nie odbiega od stopy bezrobocia w pozostałej części kraju – bezrobocie rejestrowane wynosi 8,3%.