Według analityków najniższy poziom bezrobocia w całym kraju występuje w Poznaniu. Od kilku lat stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie ok. 2%. W porównaniu do bezrobocia zarejestrowanego w Polsce – średnio 8%, sytuacja na Poznańskim rynku pracy wydaje się być doskonała z perspektywy pracownika. Poznań pod względem sytuacji na rynku pracy przewyższa nawet Warszawę – uznawaną przez wielu za najbardziej rozwinięte miasto, w którym bezrobocie praktycznie nie istnieje, a nie pracuje tylko ten kto faktycznie nie chce pracować.
Każdego roku, Poznań przyciąga zarówno studentów, jak i kandydatów do pracy. Wielu przyjezdnych łączy jedno z drugim: studia i pracę. Doradcy zawodowi słusznie uważają, że praktyki zawodowe i doświadczenie zdobywane już na etapie studiów, to najlepsza inwestycja na przyszłość. Jeśli pracodawca będzie miał do wyboru dwóch absolwentów danej szkoły wyższej, i drugi z nich zdobył już doświadczenie, poznał branżę i nabył potrzebne umiejętności miękkie – takie jak: umiejętności komunikacyjne, pracy w zespole oraz organizacji pracy – będzie zdecydowanie bardziej przychylny do zatrudnienia tego drugiego. Ale to wcale nie oznacza, że osobie posiadającej mniejsze kompetencje zawodowe, będzie trudniej znaleźć pracę. Otrzyma po prostu inną ofertę pracy dostosowaną do swoich możliwości.
O pracę w Poznaniu nie musi się nikt obawiać, ponieważ ofert pracy jest pod dostatkiem. Mało tego – dynamiczny rozwój gospodarczy regionu sprawia, że zaczyna brakować rąk do pracy. Czego wynikiem jest otwarcie pracodawców na zatrudnianie obcokrajowców.
Przemek
i tutaj się zgodzę znaleźć jakiegoś dobrego specjalistę graniczy z cudem!