Od wielu lat Gniezno stanowi najlepiej prosperujące miasto na tle całego powiatu gnieźnieńskiego pod względem sytuacji na rynku pracy. To tutaj rejestruje się największy odsetek osób pracujących oraz najwięcej podmiotów gospodarczych. Doskonała sytuacja gospodarcza regionu, sprawia, że z sukcesem pozyskiwane są dofinansowania ze źródeł zewnętrznych m.in. ze środków Unii Europejskiej.
Jest dobrze, a ma być jeszcze lepiej – tak głoszą prognozy. Z przewidywań wynika, że problemu ze znalezieniem pracowników nie będą mieć pracodawcy, którzy będą oferować wolne miejsca pracy na stanowiska takie jak: Technik BHP, Specjalista ds. Informatyki, Ekonomista, Farmaceuta, Opiekun Medyczny, Specjalista ds. Logistyki, Administrator czy Sprzedawca. Na rynek pracy w Gnieźnie bowiem, wysypie się największa liczba reprezentantów ww. zawodów.
Jeśli chodzi natomiast o zawody nadwyżkowe, czyli takie, na które nie będzie zbyt dużego popytu, wskazać można m.in.: Mechanik samochodowy, Elektryk, Handlowiec, czy też Terapeuta zajęciowy.
Dane dotyczące przedsiębiorstw na rynku gnieźnieńskim, wskazują na największą liczbę mikro (zatrudniających maksymalnie 9 pracowników) oraz małych firm (dających pracę od 10 do 49 osobom). Niewielki odsetek – zaledwie 0,8% – stanowią większe przedsiębiorstwa, które gwarantują ponad 50 miejsc pracy.
Osoby które szukają zatrudnienia i aplikują na oferty pracy w Gnieźnie, z pewnością mogą zauważyć, że najważniejszymi wymaganiami stawianymi przed kandydatami są: doświadczenie zawodowe (według 52% pracodawców), osobowość i usposobienie (według 49% pracodawców) a także kwalifikacje zawodowe (47,7% pracodawców).