Wszędzie tam gdzie są ludzie, może dojść do konfliktu. Człowiek jest istotą społeczną, dlatego będzie dążył do kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem. Dzieje się tak na każdym kroku i przy każdej nadarzającej się okazji. W każdej firmie w Ślesinie, pracownicy również rozmawiają między sobą. Jest to zupełnie naturalne. Naturalne jest również to, że ludzie mogą wchodzić w konflikty. Np. konflikt w pracy może pojawić się wtedy, kiedy inny pracownik nas czymś zdenerwuje. Oczywiście sytuacja, która zdenerwuje jednego pracownika, innego może nawet nie ruszyć. Wszyscy jesteśmy inni, dlatego zarówno inne rzeczy mogą mieć wpływ na poziom naszej złości, jak również inne rzeczy mogą zadziałać na złagodzenie naszych negatywnych emocji.
Konflikt, który pojawi się w pracy, powinien być w miarę możliwości, jak najszybciej rozwiązany. Nic przecież tak nie psuje atmosfery w zespole pracowniczym, jak nieprzyjemna relacja. Zła atmosfera może mieć negatywny wpływ na jakość wykonywanej pracy, na efektywność zespołu, a nawet na wizerunek firmy na rynku.
Jak zatem rozwiązywać konflikt, jeśli już się pojawi? U jednej z firm w Ślesinie od lat sprawdza się metoda mediacji. Za rozwiązanie konfliktu odpowiedzialny jest kierownik danego zespołu. Rozwiązywanie konfliktu metodą mediacji sprowadza się do kilku kroków:
- Poznanie problemu od każdej ze stron konfliktu, bez oceniania.
- Poddanie ocenie konkretnych zachowań i czynności, bez oceniania osób. Uświadomienie pracowników, że konflikt należy rozwiązań, z uwagi na współpracę.
- Zachęcenie zwaśnionych pracowników, aby samodzielnie, bez udziału osób trzecich ów konflikt rozwiązali.
- Podsumowanie i kontrola, czy konflikt faktycznie został zażegnany.
- Badanie sytuacji i podkreślenie istotności dobrych relacji w zespole pracowniczym.