Konin, to trzecie co do wielkości, zaraz pod Poznaniu i Kaliszu, miasto województwa wielkopolskiego, liczące 75 600 mieszkańców i powierzchni wynoszącej 82 km². Bezrobocie w powiecie konińskim kształtuje się na poziomie ok. 15%. Taki poziom bezrobocia, może wskazywać na niezbyt korzystną sytuację na rynku pracy. Dlatego zadaniem władz powiatu jest przeprowadzenie działań, mających na celu doprowadzić do poziomu równowagi.
Jedną z kwestii, na których skupiają się analitycy rynkowi, jest z pewnością zdefiniowanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Narzędziem, które umożliwia zbadanie sytuacji na rynku pracy, jest ranking zawodów, który daje odpowiedź które na które stanowiska, jest zbyt mała podaż kandydatów do pracy, w przypadku których zawodów popyt na miejsca pracy jest zbyt duża, a także w przypadku których zawodów sytuacja jest zrównoważona.
Ponieważ o pracę w Koninie nie jest łatwo, dlatego występuje tutaj rynek pracodawcy. Oznacza to tylko jedno – pracodawcy nie mają problemu ze znalezieniem pracowników. Każdy wakat jest dość szybko obsadzony, ponieważ mieszkańców w całym Powiecie Konińskim jest aż 129 300. Jedynym zawodem, w przypadku którego odnotowany został deficyt pracowników, jest stanowisko agenta ubezpieczeniowego. Zawodów nadwyżkowych natomiast jest cała masa. Najbardziej popularne zawody to: pielęgniarki, operatorzy maszyn, konduktorzy, finansiści, pracownicy sądu, dyżurni ruchu, konsultanci telefoniczni, doradcy kredytowi oraz pracownicy fizycznie nie posiadający specjalistycznych kwalifikacji zawodowych.