Sytuacja na rynku pracy w Swarzędzu wydaje się być całkiem korzystna w porównaniu z województwem wielkopolskim oraz z całym krajem. Jeśli przyjrzymy się statystykom Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 roku, to zauważyć możemy, że stopa bezrobocia w Swarzędzu kształtowała się na poziomie 3,7%, natomiast stopa bezrobocia w Polsce wynosiła ok. 6%. Czyli mieszkańcy Swarzędza na pracę narzekać praktycznie nie powinni. W PUP w Poznaniu zarejestrowanych osób bezrobotnych było łącznie 13 779, z czego 8 857 pochodziło z samego Poznania, natomiast pozostałe 4 922 to mieszkańcy całego powiatu poznańskiego. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie poznańskim wynosiła 3,3% przy niespełna 3% stopie bezrobocia występującej w Poznaniu.
Na przestrzeni ostatnich lat, można zauważyć przyrost ofert pracy w PUP, co może świadczyć o rozwoju regionu oraz nowych inwestycjach generujących nowe miejsca pracy. W latach 2009 – 2012 wpływało ok. 8 000 – 8 700 ogłoszeń o pracę. Jedynie w 2010 roku nastąpił zauważalny wzrost potencjału zatrudnienia, ponieważ ofert pojawiło się prawie 10 000. Rok 2013 wyraźnie przekroczył już magiczną liczbę 10 000 ogłoszeń o pracę. Prawdziwy bum z nowymi wakatami wysypał się w 2014 roku, kiedy urząd pracy zarejestrował ponad 15 500 ogłoszeń. Natomiast w roku 2015 dostępnych było już tylko 12 000 wakatów.
Na jakie zawody dostępnych było najwięcej oferty pracy? Jeśli chodzi o osoby nieposiadające kwalifikacji zawodowych, ani wykształcenia, najłatwiej o pracę było robotnikom gospodarczym, pracownikom sprzątającym, pracownikom pomocniczym na kuchni, pakowaczom oraz robotnikom fizycznym a także budowlanym. W przypadku osób posiadających wykształcenie zawodowe, najwięcej ofert pracy pojawiło się m.in. dla: kucharzy, rzeźników-wykrawaczy, sprzedawców, pracowników obsługi klienta czy też wykwalifikowanych robotników budowlanych. Z wykształceniem średnim najłatwiej było znaleźć zatrudnienie: elektrykom, specjalistom ds. księgowości, spedytorom czy też windykatorom. Wśród osób z wykształceniem wyższym, najłatwiej o zatrudnienie było: specjalistom HR, specjalistom ds. marketingu, konsultantom ds. nieruchomości oraz standardowo już – programistom.