Według mieszkańców Piły, największą potrzebą regionu, jest utworzenie nowych miejsc pracy. Pomimo, że poziom bezrobocia w Pile maleje – w poprzednim roku stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie ok. 6,5%, w tym roku wynosi ok. 5,3%, to nadal wielu mieszkańców twierdzi, że nie pracuje w zawodzie, w którym zakładali otrzymać zatrudnienie. Piła leży na północy województwa wielkopolskiego, które znajduje się w gorszej sytuacji niż bardziej rozwinięta – południowa część Wielkopolski.
Gdzie mieszkańcy Piły najczęściej znajdują zatrudnienie? W małych firmach – głównie produkcyjnych budowlanych i usługowych. Dlatego najłatwiej znaleźć pracę osobom, które posiadają doświadczenie w branży produkcyjnej (planiści produkcyjni, operatorzy produkcji), pracownikom budowlanym, inżynierom budowy, a także pracownikom wszelkiej maści salonów usługowych.
Co mogłoby realnie poprawić sytuację na rynku pracy w Pile? Według analityków rynku, wystarczyłaby jedna duża inwestycja, np. przedsiębiorstwo produkcyjne, które dałoby ok. 1000 nowych miejsc pracy. Wiele jest bowiem osób posiadających status bezrobotnego, nie posiadając jednak kwalifikacji zawodowych, które pozwoliłyby na podjęcie zatrudnienia na specjalistycznym stanowisku pracy. Większość osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP, swoją edukację zakończyło na etapie szkoły zawodowej, bądź gimnazjum. Potężny zakład przemysłowy, mógłby zgarnąć większość osób z grupy bezrobotnych. Stanowiska, na których mogłyby pracować osoby nie posiadające kwalifikacji zawodowych, to m.in.: robotnik produkcyjny, operator maszyn, pakowacz, ustawiacz maszyn, pomocnik produkcyjny.