Na współczesnym rynku zatrudnienia zwrócenie uwagi pracodawcy i wybicie się spośród setek kandydatów o podobnych kwalifikacjach czasami bywa bardzo trudne. Pomóc Ci w tym może niestandardowe CV – zamiast przygotowane w tradycyjnej formie dokumentu, mające formę filmiku wideo. Co to jest tzw. Video CV? Sprawdź, jak je dobrze przygotować.
Video CV – co to?
Tradycyjny życiorys zawodowy zawiera informacje na temat doświadczenia, wykształcenia, kwalifikacji i umiejętności kandydata. Dokładnie te same dane powinny zostać uwzględnione w Video CV – oczywiście w przystępnej i atrakcyjnej formie.
Video CV najczęściej ma jedną z dwóch formuł – filmiku, w którym występuje kandydat i opowiada o sobie jako doskonałej osobie do pracy bądź mini produkcji animowanej. Możesz też połączyć obie formy, np. wzbogacić film, w którym występujesz, o animacje.
Video CV – co powiedzieć?
Co istotne, Video CV porusza takie kwestie jak:
• doświadczenie zawodowe,
• kwalifikacje do pracy,
• kompetencje twarde i miękkie,
• zainteresowania, pasje, plany zawodowe i pozazawodowe.
A zatem niezależnie od tego, czy to Ty sam, czy Twoja animowana wersja będzie narratorem produkcji, musisz podać w niej informacje dotyczące powyższych zagadnień.
Warto na początek rozpisać sobie plan filmiku. Podziel go na sceny, zastanów się też nad scenografią i własnym ubiorem. Zadbaj o szczegóły – w przypadku filmiku, w którym występujesz, bardzo ważna jest właściwa prezencja. Weź też pod uwagę takie kwestie jak oświetlenie i dźwięk. Perspektywa nagrania wideo w plenerze może być kusząca, ale czy masz odpowiedni sprzęt i warunki, które pozwolą Ci osiągnąć dobrą jakość dźwięku i obrazu?
Przygotuj sobie też zawczasu tekst. Napisz na dużych kartach, co masz do powiedzenia – chyba że czujesz się na tyle pewnie jako mówca, że wolisz improwizować. Mała ściągawka pomoże Ci jednak zachować porządek wypowiedzi i uwzględnić najważniejsze informacje.
Co powiedzieć? Zacznij od przedstawienia siebie. Powiedz, kim jesteś, jakie masz doświadczenie w pracy i jakiego rodzaju kariera Cię interesuje. Pamiętaj, że Video CV to forma autoreklamy – wypowiedź musi być interesująca, zawierać elementy mowy korzyści.
Niech filmik odpowiada na pytanie, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to właśnie stanowisko. Przed wysłaniem go pracodawcy, koniecznie zapytaj o opinię bliskich i znajomych. Czy oni byliby skłonni dać szansę kandydatowi, który tak się zaprezentował?
Video CV – w jakich przypadkach się sprawdzi?
Video CV to niestandardowa forma życiorysu zawodowego, która bywa wykorzystywana przede wszystkim w branżach kreatywnych. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z dokumentem CV. W ten sposób kandydat może trafić w gusta i rekruterów szukających oryginalności, i tych o bardziej tradycyjnym nastawieniu.
Na Video CV można zdecydować się także wówczas, gdy celujemy w bardzo rozchwytywane stanowiska. Jeśli spodziewasz się dziesiątek, a nawet setek czy tysięcy konkurentów w czasie rekrutacji – a tak bywa w przypadku naboru do międzynarodowych, prestiżowych korporacji – wówczas przygotuj Video CV. Łatwo dasz się poznać i zapamiętać rekruterowi i znacznie zwiększysz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Video CV:
zalety
• pozwala wybić się wśród innych kandydatów,
• zwraca uwagę,
• świadczy o oryginalności i odwadze kandydata,
• to dowód umiejętności (technicznych), a także wysokiego zaangażowania w realizowane cele,
• jest też dowodem, że zależy Ci na zdobyciu pracy,
• zwiększa szanse na znalezienie posady w krótkim czasie.
wady
• niestarannie przygotowane, może zaszkodzić kandydaturze,
• może nie podobać się rekruterom przyzwyczajonym do tradycyjnej formy CV.