Według krążących opinii, introwertycy nie są stworzeni do pracy na każdym stanowisku pracy. Ich postawa może utrudniać wykonywanie zadań na stanowiskach takich jak: sprzedawca, manager, lider zespołu, specjalista ds. social media czy też szkoleniowiec. Okazuje się jednak, że krążące opinie są nieprawdziwe, a introwertycy potrafią być nawet w wielu przypadkach lepszymi pracownikami niż niejeden ekstrawertyk.
Jeden z mitów głosi, że introwertycy unikają rozmów. Kierownicy zespołów pracowniczych mają zatem obiekcje dotyczące poziomu komunikatywności z pozostałymi członkami zespołu. Jednak według pracodawców w Lesznie, fakt, że introwertyków nie ciągnie do rozmów, nie oznacza wcale, że nie prowadzą rozmów w sprawach mających na celu załatwienie jakiejś sprawy, bądź rozwiązanie jakiegoś problemu zawodowego. Wręcz przeciwnie, w razie potrzeby prowadzą rzeczowe rozmowy i w jasny sposób komunikują się z innymi pracownikami, nawet z innych działów w firmie.
Dość częstym mitem, przewijającym się w świecie sprzedaży jest obawa, że introwertyk nie nadaje się na stanowisko sprzedażowe. Wiele przypadków jednak wykazało, że czasami Handlowiec introwertyk może być lepszym Specjalista ds. Sprzedaży niż krzykliwy i robiąc dużo hałasu wokół siebie ekstrawertyk – którym klienci nie do końca ufają. Introwertyk lepiej słucha klienta oraz buduje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takiej postawie, może mieć nawet znacznie lepsze wyniki sprzedażowe.
Roma
introwertycy mogą być naprawdę świetnymi pracownikami. Trzeba tylko odpowiednio do nich podejść.