W życiu każdego pracownika mogą mieć miejsce bardzo ważne wydarzenia, które potrafią zaabsorbować go na tyle, że potrzebuje choć na jeden dzień odpocząć od życia zawodowego. W takim wypadku każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, może skorzystać z tzw. urlopu na żądanie. Każdy pracownik ma do wykorzystania 4 takie dni w ciągu roku. Są jednak takie sytuacje życiowe, które gwarantują pracownikowi dodatkowe dni urlopowe, tzw. urlop okolicznościowy. Urlop okolicznościowy przysługuje przed bądź w dniu danej okoliczności.
W jakich sytuacjach pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy oraz w jakim wymiarze?
Urlop okolicznościowy – ślub
W przypadku naszego ślubu, możemy skorzystać z dwóch dni – niezależnie od formy zawarcia małżeństwa – ślub cywilny oraz ślub kościelny. Urlop zatwierdzony jest na podstawie odpisu aktu małżeństwa
Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka
Taka sama liczba – dwóch dni urlopu – przysługuje nam na okoliczność narodzin naszego potomka. Jesteśmy wówczas zobligowani dostarczyć pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Urlop okolicznościowy – śmierć
Liczba dni urlopu okolicznościowego wynikającego ze śmierci bliskiej nam osoby kształtuje się następująco:
- 2 dni – śmierć mamy, taty
- 1 dzień – śmierć babci, dziadka, siostry, brata, teściowej, teścia.
Pracownik poświadcza swoją nieobecność w pracy z powodu śmierci bliskiego, dostarczając do swojego miejsca pracy, odpis aktu zgonu.