Jest taka lista pytań, co do których możemy mieć niemalże pewność, że pojawią się na każdej rozmowie w sprawie pracy. Mogli się o tym przekonać kandydaci, którzy w odpowiedzi na ich aplikacje wysłane na poszczególne oferty pracy w Golinie, mogli dostąpić zaszczytu uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych.
Jednym z pytań, które praktycznie zawsze się przewija, jest pytanie o swojego idealnego szefa. Zanim udzielimy na nie odpowiedź, zastanówmy się, czego rekruter chce się dowiedzieć zadając nam takie pytanie? Ano chce sprawdzić, jakie mamy podejście i wyobrażenie o relacji przełożony – podwładny. Z drugiej zaś strony, opisując idealnego kierownika, dajemy w pewnym sensie informację, jacy my jesteśmy. Każdy z nas w końcu chce otaczać się ludźmi podobnymi do nas.
Jak umiejętnie odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?
Może podejdźmy do tego tematu z nieco innej strony – czyli jak na pewno nie odpowiadać. Najgorszą opcją byłoby przytoczenie negatywnych cech naszego poprzedniego szefa. W większości przypadków w rozmowach kwalifikacyjnych poza samym rekruterem uczestniczy również kierownik zespołu, w którym mamy pracować. Oczywistym bowiem jest, że chce poznać osobę, którą ma zaprosić do swojego zespołu. Jeśli przedstawimy naszemu potencjalnemu przełożonemu, poprzedniego szefa w samych ciemnych barwach, kierownik będzie się obawiał, że w razie sytuacji, nie będziemy szczędzić słów na opis jego osoby.
Odpowiadając na to pytanie skupmy się raczej na modelu pracy, który preferujemy. Jeśli jesteśmy osobą bardzo samodzielną i nie lubimy, gdy ktoś nas kontroluje, nie mówmy, że uwielbiamy współpracę i chętnie dzielimy się swoja wiedzą oraz słuchamy rad innych. Prędzej czy później wyjdzie przecież, że nikogo nie dopuszczamy do naszego biurka. Rzetelność i szczerość może mieć tutaj kluczowe znaczenie. No chyba, że jesteśmy świadomi naszego podejścia do tego aspektu pracy i staramy się nad nim nieustannie pracować.